Pierwsze ślady Pałacu pojawiają się już na mapach z 1902 roku.
Budynek w okresie blisko 120 lat swojego istnienia był świadkiem wielu istotnych historycznie wydarzeń.
Odgrywał ważną rolę w okresie plebiscytowym.
W latach 1918 – 1922 często zdarzały się w Czarnym Lesie rewizje w domach działaczy polskich. Pałacyk wykorzystywany był wówczas do ukrywania broni przeznaczonej do działalności dywersyjnej prowadzonej przez powstańców oraz do ukrywania osób poszukiwanych na terenie Prus za działalność antypaństwową.
W Czarnym Lesie Wojciech Korfanty, Dyktator III Powstania Śląskiego, przedsięwziął myśl o wezwaniu polskojęzycznej ludności Górnego Śląska do zbrojnego powstania. Po powstaniu, do roku 1942, budynek był kilkakrotnie sprzedawany, aż w końcu został przejęty przez Skarb Państwa III Rzeszy.
Po wojnie, po 40 latach kolejnych zmian właścicieli, w 1988 roku kupiła go Spółdzielnia Inwalidów ERA w Chorzowie (dzisiejsza ERA Sp. z o.o.). Przez 11 lat budynki stanowiły Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Dworek". Zgromadzenie środków na inwestycję, a także prace nad koncepcją rekonstrukcji, rozbudowy i modernizacji obiektu, wymagały czasu. Ostatecznie w roku 1999 rozpoczęto inwestycję modernizowania obiektu dla celów hotelowych o wysokim standardzie.
W 2003 roku uruchomiono czterogwiazdkowy Hotel Pałac Czarny Las, który dziś tworzy bazę noclegową i szkoleniową na najwyższym poziomie, przyjmując swoich Gości w wyjątkowych wnętrzach.